Lotul național WAK-1F al Republicii Moldova a câștigat 41 de medalii la turneul Cupa DFS Tellur de la București!

Lotul național WAK-1F al Republicii Moldova a câștigat 41 de medalii la turneul Cupa DFS Tellur de la București!

Din 41 de medalii, echipa noastră a obținut 22 medalii de aur, 17 de argint și 3 de bronz. De notat că una dintre reprezentatele echipei noastre, Burusciuc Ana-Maria, a participat în două categorii, obținând locul 1 în una dintre ele și locul 2 în cealaltă.

Pe 7 mai, naționala Republicii Moldova a participat la turneul Cupa DFS Tellur, care a avut loc în capitala României, București. Țara noastră a fost reprezentată de 49 de participanți, dintre care 41 au obținut medalii.

Competiția a fost foarte strânsă, la eveniment au participat peste 800 de sportivi. Sportivii noștri au dat dovadă de voință, curaj și caracter și au arătat că, în ciuda tuturor greutăților, rezultate bune pot fi obținute prin muncă și antrenament constant.

La cupă au participat toate grupele de vârstă, 6-7 ani, 8-9 ani, 10-11 ani, 12-13 ani, 14-15 ani, 16-17 ani, +18-35.

Primul loc a fost obținut de către: Țurcan Damir, Popov Vicu, Dereli Maxim, Popa Alessandro, Graur Lilian, Salajan Cătălin, Cimpoi Daniel, Perepelicinîi Gabriel, Brăguța Vlad, Culai Iulian, Mușet Cătălin, Gabriel Chihai, Scurtulenco Dinu, Bozari Arcadie, Secrieru Alin, Morozan Mihai, Barbănouă Pavel, Gherman Cristian, Ciocoi Gheorghii, Burduniuc David, Burusciuc Ana-Maria, Avraamov Andrei.

Pe locul doi s-au clasat: Vârtos Tudor, Calugher Aura , Verdeș Dumitru, Codreanu Constantin, Vasilița Iura, Ursu Adrian, Medvițchi Valentin, Jecicov Mihai, Ceșmedji Denis, Cșmedji Roman, Dilion Dmitrii, Lebeda Artiom, Negru Nicu, Munteanu Victor , Munteanu Vladislav, Flocia Alexandru, Burusciuc Ana-Maria .

Medaliile de bronz au fost câștigate de: Boșca Matei, Colesnic Dumitru, Marian Lupașcu.

Echipa noastră a fost formată din 49 de luptători și 8 antrenori. Antrenori : Drobot Cristian, Sevastian Alexandru, Zacrevschi Vitalie, Belinschi Vlad, Matei Vitalie , Sergiu Sorici , Vlad Dima, Chesea Eduard.

Vă mulțumim pentru un rezultat istoric pentru Republica Moldova!